Gå til indholdet
  • 3636 3400
  • daki@daki.dk

TILBUD - se mere

Kontakt: Support@danishtrend.com

  • Makuleringsmaskiner
  • Frankeringsmaskiner
    • Produkter
    • Hjælp og vejledning
    • Creditlock
    • Lej en frankeringsmaskine
  • Tilbehør
  • Solfilm
  • Skilte, glas- og bildekoration
  • Om os
    • Medarbejdere
Menu
  • Makuleringsmaskiner
  • Frankeringsmaskiner
    • Produkter
    • Hjælp og vejledning
    • Creditlock
    • Lej en frankeringsmaskine
  • Tilbehør
  • Solfilm
  • Skilte, glas- og bildekoration
  • Om os
    • Medarbejdere
0,00 kr. 0 Kurv

- siden 1961

3636 3400

  • Makuleringsmaskiner
  • Frankeringsmaskiner
    • Produkter
    • Hjælp og vejledning
    • Creditlock
    • Lej en frankeringsmaskine
  • Tilbehør
  • Solfilm
  • Skilte, glas- og bildekoration
  • Om os
    • Medarbejdere
Menu
  • Makuleringsmaskiner
  • Frankeringsmaskiner
    • Produkter
    • Hjælp og vejledning
    • Creditlock
    • Lej en frankeringsmaskine
  • Tilbehør
  • Solfilm
  • Skilte, glas- og bildekoration
  • Om os
    • Medarbejdere
0,00 kr. 0 Kurv

Sådan fungerer det

Solfilm giver glade og effektive medarbejdere

Når solen bager og temperaturen stiger i lokalerne bliver vi mindre effektive. Klima-anlægget får et ekstra vrid mod kold luft og det koster rigtig mange penge på el-regnskabet. Og trækker vi gardinerne for, kan vi ikke kigge ud af vinduet og kontoret bliver mørkt og dunkelt.

3M solfilm kan løse både varme og lysgener fra solen. 3M solfilm er ekstremt effektive og reducerer både temperatur og lysgener uden at lukke lyset ude. Dét giver glade og veloplagte medarbejdere i sommervarmen.

På siderne hér kan du læse meget mere om 3M solfilm, men du kan også bare ringe til én af vore dygtige konsulenter og høre mere på 3636 3400.

Kontakt mig

Certificeret leverandør af:

  • 3M Solfilm
  • 3M Sikkerhedsfilm
  • 3M Tapes og klæbestoffer
  • 3M Safety Walk
Om sikkerhedsfilm

Møde med konsulent

Aftal et gratis og uforpligtende møde med os. Vi kommer gerne ud og kigger på jeres opgave og giver vores bedste bud på en løsning, der minimerer jeres gener. Når vi har set nærmere på opgaven og aftalt hvilken løsning, der vil passe til jer, udfærdiger vi et uforpligtende tilbud til jer.

Montering

I løbet af 1-2 uger, afhængig af opgavens størrelse kommer vores 3M certificerede montører og udfører arbejdet.
Du får altid et estimat over, hvor lang tid vi er om at montere hos dig. Hvis vi skal montere udvendigt kan vind og vejr selvfølgelig spille en rolle ligesom løsningens størrelse og kompleksitet kan gøre det.
Men vi tilstræber altid at montere opgaven så hurtigt som muligt.

I nyder godt af fordelene

Allerede første dag efter vi har opsat film kan I nyde godt af alle de fordele der er med solfilm.

Du kan altid få en af vores konsulenter ud på besøg og få rådgivning om en løsning der passer til jeres behov. 

Til dakisolfilm

Spørgsmål og svar

Hvordan fungerer 3Ms solfilm

3M solfilm er designet til at reducere mængden af ​​solens varme gennem vinduerne ved at øge refleksionen (den øgede refleksion er ikke altid synlig) og reducere mængden af solstrålerne, der når gennem glasset.

De klassiske farvede filmtyper virker ved at de absorberer solens stråler. Farven absorberer solens energi på glasset, og dermed reducerer den direkte transmission ind i rummet. Disse solfilm er ikke så effektive som reflekterende film til at reducere varme.

Reflekterende film er solfilm, der indeholder metaller, som fx aluminium. Disse metalliserede film er designet til at øge solens kraftige stråler ved at reflektere strålerne væk fra glasset. 3M reflekterende solfilm spænder fra moderat til fremragende i solydelse – alt efter hvor meget solenergi, man ønsker at afvise.

Alle 3M solfilm er lavet til at være gennemsigtige og optisk klare. Den ultraviolette beskyttelse er indbygget i de forskellige lag for at give lang levetid til filmen samt give UV-beskyttelse til dit hjem og kontormøbler.

De fleste 3M vinduesfilm er beskyttet med vores slidstærke belægning, der giver lang holdbarhed og sikrer et flot udseende.

Hvad er den typiske tilbagebetalingstid for 3M solfilm?

Tilbagebetalingstiden på 3M solfilm er afhængig af forskellige faktorer. Mængden af sollys, glastypen, brændstofpriserne, prisen på solfilmen osv.

Men, vores erfaring viser, at tilbagebetalingstiden typisk ligger på mellem 2-5 år – og har dog i helt særlige tilfælde været helt nede på kun 6 måneder.

Lyder det interessant så se mere på dakisolfilm.dk

Kan jeg selv montere 3M vinduesfilm?

Montering af 3M vinduesfilm skal gøres af erfarne montører eller forhandlere. 3M stiller store krav til samtlige montører og deres færdigheder, før de kan kalde sig 3M certificeret montør.

DAKI er naturligvis certificeret 3M leverandør og montør. Det sikrer dig den højeste kvalitet og et perfekt resultat.

 
Hvordan rengører jeg vinduer med vinduesfilm?

Efter 30 dage, kan du rense vinduesfilmen med almindelige rengøringsprodukter og en blød, fnugfri klud eller håndklæde. Du kan også bruge en gummiskraber.

Rengøringssvampe eller andet, der sliber, kan ridse eller beskadige filmen og bør ikke anvendes.

Hvor længe holder vinduesfilm?

3M vinduesfilm er lavet til at kunne holde i mange år. Den præcise levetid er dog afhængig af hvilken type film, der er monteret, hvilken type glas det er monteret på, vejrforhold osv. Dog holder langt de fleste af vores vinduesfilm længere end garantien.

Vil du gerne have et mere præcist svar, så læs mere på dakisolfilm.dk

Hvordan fungerer 3M sikkerheds- og beskyttelsesfilm?

3M sikkerheds- og beskyttelsesfilm er designet til gøre vinduet sikkert, når glasset smadres, ved at holde ruden samlet i filmen.

Sammenlignet med vores traditionelle solfilm er 3M sikkerheds- og beskyttelsesfilm lavet af tykkere polyester og har fået påført en meget kraftigere lim. Disse sikkerheds- og beskyttelsesfilm er unikke i hele vinduesfilmindustrien, da de er lavet med en særlig polyesterteknologi, der lægger mange tynde lag ovenpå hinanden og dermed sikrer en meget høj brudstyrke.

Styrken på beskyttelsesfilmene i Ultra-serien er uden sammenligning de stærkeste sammenlignet med andre film i samme tykkelse.

Daki A/S
Islevdalvej 124,
DK-2610 Rødovre
CVR: 6265 5216

Email: daki@daki.dk
Tlf +45 3636 3400

Åbningstider


Man-tor: 08:00 -16:00
Fre:             08:00-15:30

 

søg i kategorier
  • Makuleringsmaskiner
  • Frankeringsmaskiner
    • Produkter
    • Hjælp og vejledning
    • Creditlock
    • Lej en frankeringsmaskine
  • Tilbehør
  • Solfilm
  • Skilte, glas- og bildekoration
  • Om os
    • Medarbejdere
  • Makuleringsmaskiner
  • Frankeringsmaskiner
    • Produkter
    • Hjælp og vejledning
    • Creditlock
    • Lej en frankeringsmaskine
  • Tilbehør
  • Solfilm
  • Skilte, glas- og bildekoration
  • Om os
    • Medarbejdere
Praktisk

SoMe
Facebook
Instagram

  • Handelsbetingelser
  • Kontakt
  • Handelsbetingelser
  • Kontakt
Administrer samtykke til cookies
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
Vælg muligheder Manage services Vælg forhandler Læs mere om disse formål
Se præferencer
{title} {title} {title}